Варено вино

Состојки:
1 лит. црно вино
150 г АГРАГОЛД Демерара кафеав шеќер
1 стапче цимет
8 каранфилчиња
1 лажица исецкана кора од портокал

Подготовка: Сварете го виното, циметот и каранфилчињата, па додајте го шеќерот и кората од портокал и заедно варете ги уште 2-3 минути.

Оставете малку да се олади и пијте го топло.

*Совет: Ако е виното кисело, додајте повеќе шеќер.